NPR  |  SKU: GNHD4005K8  |  Barcode: 9320833398732
New arrival
Ring Set - Performance STEEL NITRITED RINGS 4.005 GNHD4005K8 - NPR
Sign up for exclusive offers.
Fitment:
  • Holden 6.0 LS2 GenIV 5967cc V8 OHV 16V EFI ULP
  • Chevrolet 6.0 L98 GenIV 270kw V8 OHV 16V EFI
  • Chevrolet 6.0 L76 L77 Gen IV 260kw V8 OHV 16V
Notes:
  • Top Ring Type: Steel Nitrided
  • Bore Size: 4.005"
  • Top Ring Width: 1.5mm Steel Nitrided
  • 2nd Ring Width: 1.5mm
  • Oil Ring Width: 3.0mm