ENGINE PRO  |  SKU: 43SM8565-035  |  Barcode: 846163117847
New arrival
Ring Set - Performance STEEL MOLY RINGS 4.000" 43SM8565-035 - ENGINE PRO
Sign up for exclusive offers.
The Ring Set - Performance STEEL MOLY RINGS 4.000" 43SM8565-035 - ENGINE PRO is designed to deliver reliable performance, durability, and long service life. Manufactured to meet high-quality standards, this component ensures a precise fit and dependable operation across a wide range of automotive applications. Whether you're replacing a worn-out part or upgrading your vehicle, this product offers consistent performance and excellent value.
Fitment:
  • Chevrolet 6.0 L98 GenIV 270kw V8 OHV 16V EFI
  • Chevrolet 6.0 L76 L77 Gen IV 260kw V8 OHV 16V
  • Holden 6.0 LS2 GenIV 5967cc V8 OHV 16V EFI ULP
  • Holden 308 Red 5048cc V8 OHV 16V Carb Lead
  • Holden 355 Stroker 5820cc V8 OHV 16V Carb Lead
  • Holden 5.0L 304 4987cc V8 OHV 16V EFI ULP
  • Holden 5.7 HSV 5736cc V8 OHV 16V EFI ULP
  • Chevrolet 302 4944cc V8 OHV 16V Carb Lead
  • Chevrolet 327 5359cc V8 OHV 16V Carb Lead
  • Chevrolet 350 5736cc V8 OHV 16V Carb Lead
  • Ford 289 Windsor 4730cc V8 OHV 16V Carb Lead
  • Ford 302 Cleveland 4944cc V8 OHV 16V Carb Lead
  • Ford 400 6592cc V8 OHV 16V Carb Lead
  • Ford 5.0L Windsor EFI 302ci 4944cc V8 OHV 16V ULP
  • Ford 302 Windsor 4944cc V8 OHV 16V Carb Lead
  • Ford 351 Cleveland 5768cc V8 OHV 16V Carb Lead
  • Ford 351 Windsor 5.8L 5768cc V8 OHV 16V
  • Ford 352 FE 5768cc V8 OHV 16V Carb Lead
  • Chrysler 360 5898cc V8 OHV 16V Carb Lead
  • Holden 308 Blue Black 5042cc V8 OHV 16V Carb Lead
  • Ford 5.6L Tickford 5605cc 250kw V8 OHV 16V EFI ULP
  • Chevrolet RCWG 350 Vortec LM1 5734cc V8 OHV 16V
  • Chrysler 360 5.9L Magnum 5880cc V8 OHV 16V EFI ULP
  • Chevrolet 383 6261cc V8 OHV 16V Carb Lead
Notes:
  • Top Ring Type: Steel Moly
  • Std Bore Size: 4.000"
  • Size / Over Size: 0.035"
  • Top Ring Width: 1.5mm Steel Moly
  • 2nd Ring Width: 1.5mm Napier
  • Oil Ring Width: 3.0mm Flex-Vent