NASON  |  SKU: 4PR1187-0.50  |  Barcode: 9320833332910
New arrival
Piston & Ring Set SUBARU EJ25 DOHC 16V 4PR1187-0.50 - NASON
Sign up for exclusive offers.
The Piston & Ring Set SUBARU EJ25 DOHC 16V 4PR1187-0.50 - NASON is designed to deliver reliable performance, durability, and long service life. Manufactured to meet high-quality standards, this component ensures a precise fit and dependable operation across a wide range of automotive applications. Whether you're replacing a worn-out part or upgrading your vehicle, this product offers consistent performance and excellent value.
Fitment:
  • Subaru EJ25D 2458cc Flat-4 DOHC 16V EFI ULP
Notes:
  • Piston Set: 4 x Piston & Rings
  • Std Bore Size: 99.50mm
  • Size: 0.50mm / 0.020"
  • Head Type: Square Dish Top
  • Piston Type: Cast
  • Length: 51.10mm
  • Comp Height: 30.00mm - 3.10mm
  • Pin Size: 23.00mm x 62.00mm
  • Pin Type: Full Floating
  • Skirt Coating: Yes
  • Piston to Bore: See Label on Box
  • Top Ring Width: 1.20mm
  • 2nd Ring Width: 1.50mm
  • Oil Ring Width: 2.80mm