ICON  |  SKU: 4IC519LCATK-.50  |  Barcode: 800745252951
New arrival
Piston & Ring Set (Performance) SUBARU EJ25 TURBO FORGED 4IC519LCATK-.50 - ICON
Sign up for exclusive offers.
Fitment:
  • Subaru EJ254 2.5L DOHC 16V Turbo
  • Subaru EJ255 2.5L DOHC 16V TURBO
  • Subaru EJ257 2.5L DOHC 16V Turbo
Notes:
  • Piston Set: 4 x Piston, Rings & Pins
  • Std Bore Size: 99.50mm
  • Size: 0.50mm / .020"
  • Head Type: Dish Top 4 Valve Reliefs (22.3cc)
  • Con Rod Length: 130.50mm
  • Stroke: 79.00mm
  • Piston Type: Forged 2618
  • Comp Height: 30.33mm
  • Pin Size: 23.00mm x 57.15mm
  • Pin Type: Full Floating
  • Weight: 388/136 Grams
  • Skirt Coating: Yes - Line To Line
  • Piston to Bore: See Label on Box
  • Top Ring Width: 1.20mm
  • 2nd Ring Width: 1.20mm
  • Oil Ring Width: 2.50mm