ICON  |  SKU: 4IC638CK-0.25  |  Barcode: 800745252524
New arrival
Piston & Ring Set (Performance) SUBARU EJ20 TURBO FORGED 4IC638CK-0.25 - ICON
Sign up for exclusive offers.
Fitment:
  • Subaru EJ20D 1994cc DOHC 16V Turbo
  • Subaru EJ206 1994cc 2.0L DOHC 16V Twin Turbo
  • Subaru EJ20X 1994cc DOHC 16V Turbo
  • Subaru EJ20G 1994cc 2.0L DOHC 16V Turbo
  • Subaru EJ20H 1994cc 2.0L DOHC 16V Turbo
  • Subaru EJ208 1994cc 2.0L DOHC 16V Twin Turbo
  • Subaru EJ20Y 1994cc 2.0L DOHC 16V Turbo
  • Subaru EJ205 1994cc 2.0L DOHC 16V Turbo
  • Subaru EJ207 1994cc 2.0L DOHC 16V Turbo
Notes:
  • Piston Set: 4 x Piston, Rings & Pins
  • Std Bore Size: 92.00mm
  • Size: .010" / 0.25mm
  • Head Type: Square Dish Top (13.4cc)
  • Con Rod Length: 130.50mm
  • Stroke: 75.00mm
  • Piston Type: Forged 4032
  • Comp Height: 32.59mm
  • Pin Size: 23.00mm x 57.15mm
  • Pin Type: Full Floating
  • Weight: 363/114 Grams
  • Skirt Coating: Yes - UltraWearM42
  • Piston to Bore: See Label on Box
  • Top Ring Width: 1.20mm
  • 2nd Ring Width: 1.20mm
  • Oil Ring Width: 2.80mm