ICON  |  SKU: 6IC569CAK-0.50  |  Barcode: 800745258076
New arrival
Piston & Ring Set (Performance) NISSAN RB25DET 6IC569CAK-0.50 - ICON
Sign up for exclusive offers.
Fitment:
  • Nissan RB25DET 2498cc 6 Cyl DOHC 24V Turbo EFI ULP
Notes:
  • Piston Set: 6 x Piston, Rings & Pins
  • Std Bore Size: 86.00mm
  • Size: .020" / 0.50mm
  • Head Type: Dome Top (-15cc)
  • Con Rod Length: 121.50mm
  • Stroke: 71.70mm
  • Piston Type: Forged 2618
  • Comp Height: 31.50mm
  • Pin Size: 21.00mm x 63.50mm
  • Pin Type: Full Floating
  • Weight
  • Skirt Coating: Yes - UltraWearM42
  • Piston to Bore: See Label on Box
  • Top Ring Width: 1.00mm
  • 2nd Ring Width: 1.20mm
  • Oil Ring Width: 2.80mm