ICON  |  SKU: 4IC556CAK-0.50  |  Barcode: 800745257710
New arrival
Piston & Ring Set (Performance) MITSUBISHI 4B11T 4IC556CAK-0.50 - ICON
Sign up for exclusive offers.
Fitment:
  • Mitsubishi 4B11T 1998cc 4 Cyl DOHC 16V Turbo Mivec
Notes:
  • Piston Set: 4 x Piston, Rings & Pins
  • Std Bore Size: 86.00mm
  • Size: .020" / 0.50mm
  • Head Type: Dome Top With 4 Valve Reliefs (-3cc)
  • Con Rod Length: 143.75mm
  • Stroke: 86.00mm
  • Piston Type: Forged 2618
  • Comp Height: 33.25mm
  • Pin Size: 23.00mm x 57.15mm
  • Pin Type: Full Floating
  • Weight
  • Skirt Coating: Yes - UltraWearM42
  • Piston to Bore: See Label on Box
  • Top Ring Width: 1.00mm
  • 2nd Ring Width: 1.20mm
  • Oil Ring Width: 2.50mm