NASON  |  SKU: 4P1209-0.50  |  Barcode: 9320833290906
New arrival
Piston & Pin Set SUBARU EA71 EA81 EA82 4P1209-0.50 - NASON
Sign up for exclusive offers.
Fitment:
  • Subaru EA82 1782cc Flat-4 SOHC 8V Carb Lead
  • Subaru EA71 1596cc Flat-4 OHV 8V Carb Lead
  • Subaru EA81 1782cc Flat-4 OHV 8V Carb Lead
Notes:
  • Piston Set: 4 x Piston & Pins
  • Std Bore Size: 92.00mm
  • Size: 0.50mm / .020"
  • Head Type: Flat Top with 2 Valve Reliefs
  • Piston Type: Cast
  • Length: 65.00mm
  • Comp Height: 31.50mm
  • Pin Size: 21.00mm x 70.00mm
  • Pin Type: Full Floating
  • Skirt Coating: No
  • Piston to Bore: See Label on Box
  • Top Ring Width: 2.00mm
  • 2nd Ring Width: 2.00mm
  • Oil Ring Width: 4.00mm