NASON  |  SKU: 4P1440-0.50  |  Barcode: 9320833314152
New arrival
Piston & Pin Set MITSUBISHI 4B11-T 4P1440-0.50 - NASON
Sign up for exclusive offers.
Fitment:
  • Mitsubishi 4B11T 1998cc 4 Cyl DOHC 16V Turbo Mivec
Notes:
  • Piston Set: 4 x Piston & Pins
  • Std Bore Size: 86.00mm
  • Size: 0.50mm / .020"
  • Head Type: Dish Top with 4 Valve Reliefs
  • Piston Type: Cast
  • Length: 54.90mm
  • Comp Height: 33.40mm - 0.90mm
  • Pin Size: 23.00mm x 65.00mm
  • Pin Type: Full Floating
  • Skirt Coating: Yes
  • Piston to Bore: See Label on Box
  • Top Ring Width: 1.20mm
  • 2nd Ring Width: 1.50mm
  • Oil Ring Width: 2.00mm