NASON  |  SKU: 4P1206-0.50  |  Barcode: 9320833290821
New arrival
Piston & Pin Set MAZDA MA VC 4P1206-0.50 - NASON
Sign up for exclusive offers.
Fitment:
  • Mazda VC 1770cc 4 Cyl SOHC 8V Carb Lead
  • Mazda MA 1971cc 4 Cyl SOHC 8V Carb Lead
Notes:
  • Piston Set: 4 x Piston & Pins
  • Std Bore Size: 80.00mm
  • Size: 0.50mm / .020"
  • Head Type: Dish Top
  • Piston Type: Cast
  • Length: 73.00mm
  • Comp Height: 36.00mm - 2.00mm
  • Pin Size: 22.00mm x 64.50mm
  • Pin Type: Full Floating
  • Skirt Coating: No
  • Piston to Bore: See Label on Box
  • Top Ring Width: 2.00mm
  • 2nd Ring Width: 2.00mm
  • Oil Ring Width: 4.00mm