SILVOLITE  |  SKU: 8P1479-0.75  |  Barcode: 9320833338745
New arrival
Piston & Pin Set HOLDEN 308 V8 DISH TOP 8P1479-0.75 - SILVOLITE
Sign up for exclusive offers.
Fitment:
  • Holden 308 Red 5048cc V8 OHV 16V Carb Lead
  • Holden 308 Blue Black 5042cc V8 OHV 16V Carb Lead
Notes:
  • Piston Set: 8 x Piston & Pins
  • Std Bore Size: 4.000"
  • Size: 0.75mm / .030"
  • Head Type: Dish Top (8.4cc)
  • Piston Type: Cast Hypereutectic
  • Length: 2.95"
  • Comp Height: 1.692" - .178"
  • Pin Size: .9272" x 3.000"
  • Pin Type: Press Fit
  • Skirt Coating: No
  • Piston to Bore: See Label on Box
  • Top Ring Width: 1.50mm
  • 2nd Ring Width: 1.50mm
  • Oil Ring Width: 4.00mm