SILVOLITE  |  SKU: 8P1146-0.75  |  Barcode: 9320833291606
New arrival
Piston & Pin Set HOLDEN 253 FLAT TOP 8P1146-0.75 - SILVOLITE
Sign up for exclusive offers.
Fitment:
  • Holden 253 4.2L Red 4143cc V8 OHV 16V Carb Lead
  • Holden 253 4.2L Blue 4148cc V8 OHV 16V Carb
Notes:
  • Piston Set: 8 x Piston & Pins
  • Std Bore Size: 3.625"
  • Size: 0.75mm / .030"
  • Head Type: Flat Top
  • Piston Type: Cast Hypereutectic
  • Length: 2.770"
  • Comp Height: 1.685"
  • Pin Size: .9272" x 2.747"
  • Pin Type: Press Fit
  • Skirt Coating: No
  • Piston to Bore: See Label on Box
  • Top Ring Width: 1.50mm
  • 2nd Ring Width: 1.50mm
  • Oil Ring Width: 4.00mm