SILVOLITE  |  SKU: 8P1455-1.50  |  Barcode: 9320833317375
New arrival
Piston & Pin Set FORD 390 B/B FLAT TOP 8P1455-1.50 - SILVOLITE
Sign up for exclusive offers.
Fitment:
  • Ford 390 6389cc V8 OHV 16V Carb Lead
  • Ford 360 5917cc V8 OHV 16V Carb Lead
Notes:
  • Piston Set: 8 x Piston & Pins
  • Std Bore Size: 4.050"
  • Size: 1.50mm / .060"
  • 7ead Type: Flat Top with 4 Valve Reliefs
  • Piston Type: Cast Hypereutectic
  • Length: TBA
  • Comp Height: 1.760"