SILVOLITE  |  SKU: 8P1457-0.75  |  Barcode: 9320833317634
New arrival
Piston & Pin Set FORD 292 Y BLOCK V8 FLAT TOP 8P1457-0.75 - SILVOLITE
Sign up for exclusive offers.
Fitment:
  • Ford 292 4784cc V8 OHV 16V Carb Lead
Notes:
  • Piston Set: 8 x Piston & Pins
  • Std Bore Size: 3.750"
  • Size: 0.75mm / .030"
  • Head Type: Flat Top
  • Piston Type: Cast
  • Length: TBA
  • Comp Height: 1.760"