SILVOLITE  |  SKU: 8P1488-1.50  |  Barcode: 9320833341127
New arrival
Piston & Pin Set FORD 289 302 WINDSOR FLAT TOP 8P1488-1.50 - SILVOLITE
Sign up for exclusive offers.
Fitment:
  • Ford 302 Windsor 4944cc V8 OHV 16V Carb Lead
  • Ford 5.0L Windsor EFI 302ci 4944cc V8 OHV 16V ULP
  • Ford 289 Windsor 4730cc V8 OHV 16V Carb Lead
Notes:
  • Piston Set: 8 x Piston & Pins
  • Std Bore Size: 4.000"
  • Size: 1.50mm / .060"
  • Head Type: Flat Top with 4 Valve Reliefs (3cc)
  • Piston Type: Cast Hypereutectic
  • Length: 2.840"
  • Comp Height: 1.585"
  • Pin Size: .912" x 3.020"