SILVOLITE  |  SKU: 8P1461-0.50  |  Barcode: 9320833318266
New arrival
Piston & Pin Set CHRYSLER 5.7L FULL FLOATING 8P1461-0.50 - SILVOLITE
Sign up for exclusive offers.
Fitment:
  • Chrysler 5.7L Hemi EZB EZD EZF EZH 5654cc V8 OHV
Notes:
  • Piston Set: 8 x Piston & Pins
  • Std Bore Size: 99.50mm
  • Size: 0.50mm / .020"
  • Head Type: Dome Top
  • Piston Type: Cast Hypereutectic
  • Length: TBA
  • Comp Height: 30.23mm - 2.34mm
  • Pin Size: 24.00mm x TBA
  • Pin Type: Full FLoating
  • Skirt Coating: Yes
  • Piston to Bore: See Label on Box
  • Top Ring Width: 1.20mm
  • 2nd Ring Width: 1.20mm
  • Oil Ring Width: 2.00mm