SILVOLITE  |  SKU: 8P1486-0.50  |  Barcode: 9320833341042
New arrival
Piston & Pin Set CHEV 350 V8 DISH TOP 8P1486-0.50 - SILVOLITE
Sign up for exclusive offers.
Fitment:
  • Chevrolet 350 5736cc V8 OHV 16V Carb Lead
  • Chevrolet RCWG 350 Vortec LM1 5734cc V8 OHV 16V
Notes:
  • Piston Set: 8 x Piston & Pins
  • Std Bore Size: 4.000"
  • Size: 0.50mm / .020"
  • Head Type: Dish Top with 4 Valve Reliefs (11.5cc)
  • Piston Type: Cast Hypereutectic
  • Length: 2.700"
  • Comp Height: 1.540" - .070"
  • Pin Size: .927" x 3.000"