SILVOLITE  |  SKU: 8P1096-1.50  |  Barcode: 9320833288408
New arrival
Piston & Pin Set CHEV 307 V8 8P1096-1.50 - SILVOLITE
Sign up for exclusive offers.
Fitment:
  • Chevrolet 307 5027cc V8 OHV 16V Carb Lead
Notes:
  • Piston Set: 8 x Piston & Pins
  • Std Bore Size: 3.875"
  • Size: 1.50mm / .060"
  • Head Type: Flat Top 4 Valve Reliefs
  • Piston Type: Cast
  • Length: 3.092"
  • Comp Height: 1.655"
  • Pin Size: .9273" x 3.00"