SILVOLITE  |  SKU: 8P1106-0.75  |  Barcode: 9320833288699
New arrival
Piston & Pin Set CHEV 305 V8 FLAT TOP 8P1106-0.75 - SILVOLITE
Sign up for exclusive offers.
Fitment:
  • Chevrolet 305 5004cc V8 OHV 16V Carb Lead
  • Chevrolet 229 3753cc V6 OHV 12V Carb Lead
Notes:
  • Piston Set: 8 x Piston & Pins
  • Std Bore Size: 3.736"
  • Size: 0.75mm / .030"
  • Head Type: Flat Top with 4 Valve Reliefs
  • Piston Type: Cast Hypereutectic
  • Length: 2.670"
  • Comp Height: 1.540"
  • Pin Size: .9273" x 3.00"