EAGLE  |  SKU: CRS6000B3D2000  |  Barcode: 793348039008
New arrival
Conrod - H Beam CON ROD CHEV L/J 6.000 CRS6000B3D2000 - EAGLE
Sign up for exclusive offers.
Fitment:
  • Chevrolet 302 4944cc V8 OHV 16V Carb Lead
  • Chevrolet 305 5004cc V8 OHV 16V Carb Lead
  • Chevrolet 307 5027cc V8 OHV 16V Carb Lead
  • Chevrolet 327 5359cc V8 OHV 16V Carb Lead
  • Chevrolet 350 5736cc V8 OHV 16V Carb Lead
  • Chevrolet RCWG 350 Vortec LM1 5734cc V8 OHV 16V
  • Chevrolet 383 6261cc V8 OHV 16V Carb Lead
  • Chevrolet 400 6579cc V8 OHV 16V Carb Lead
  • Holden 308 Red 5048cc V8 OHV 16V Carb Lead
  • Holden 308 Blue Black 5042cc V8 OHV 16V Carb Lead
  • Holden 355 Stroker 5820cc V8 OHV 16V Carb Lead
  • Holden 5.0L 304 4987cc V8 OHV 16V EFI ULP
  • Holden 5.7 HSV 5736cc V8 OHV 16V EFI ULP
  • Ford 351 Windsor 5.8L 5768cc V8 OHV 16V
  • Ford 351 Cleveland 5768cc V8 OHV 16V Carb Lead
Notes:
  • Type: H-Beam 4340 Recommended up to 1300HP
  • Rod Length: 6.000"
  • Rod Journal: 2.100"
  • Big End Housing Bore: 2.225"
  • Big End Width: 0.940"
  • Wrist Pin: .927"
  • Wrist Pin End Width: 1.060"