ENGINE PRO  |  SKU: 03-6153HP-16  |  Barcode: 9320833373753
New arrival
Valve Spring Shim VALVE SPRING SHIMS 0.060" 03-6153HP-16 - ENGINE PRO
Sign up for exclusive offers.
The Valve Spring Shim VALVE SPRING SHIMS 0.060" 03-6153HP-16 - ENGINE PRO is designed to deliver reliable performance, durability, and long service life. Manufactured to meet high-quality standards, this component ensures a precise fit and dependable operation across a wide range of automotive applications. Whether you're replacing a worn-out part or upgrading your vehicle, this product offers consistent performance and excellent value.
Fitment:
  • Holden 253 4.2L Red 4143cc V8 OHV 16V Carb Lead
  • Holden 308 Red 5048cc V8 OHV 16V Carb Lead
  • Holden 355 Stroker 5820cc V8 OHV 16V Carb Lead
  • Holden 5.0L 304 4987cc V8 OHV 16V EFI ULP
  • Chrysler 273 4489cc V8 OHV 16V Carb Lead
  • Chevrolet 400 6579cc V8 OHV 16V Carb Lead
  • Chevrolet 283 4638cc V8 OHV 16V Carb Lead
  • Chevrolet 302 4944cc V8 OHV 16V Carb Lead
  • Chevrolet 305 5004cc V8 OHV 16V Carb Lead
  • Chevrolet 307 5027cc V8 OHV 16V Carb Lead
  • Chevrolet 327 5359cc V8 OHV 16V Carb Lead
  • Chevrolet 350 5736cc V8 OHV 16V Carb Lead
  • Chrysler 340 5565cc V8 OHV 16V Carb Lead
  • Ford 289 Windsor 4730cc V8 OHV 16V Carb Lead
  • Chrysler 318 5213cc V8 OHV 16V Carb Lead
  • Ford 302 Cleveland 4944cc V8 OHV 16V Carb Lead
  • Ford 427 6973cc V8 OHV 16V Carb Lead
  • Ford 428 7000cc V8 OHV 16V Carb Lead
  • Ford 460 7533cc V8 OHV 16V Carb Lead
  • Ford 5.0L Windsor EFI 302ci 4944cc V8 OHV 16V ULP
  • Ford 429 7025cc V8 OHV 16V Carb Lead
  • Ford 302 Windsor 4944cc V8 OHV 16V Carb Lead
  • Ford 351 Cleveland 5768cc V8 OHV 16V Carb Lead
  • Ford 351 Windsor 5.8L 5768cc V8 OHV 16V
  • Ford 390 6389cc V8 OHV 16V Carb Lead
  • Chrysler 360 5898cc V8 OHV 16V Carb Lead
  • Holden 308 Blue Black 5042cc V8 OHV 16V Carb Lead
  • Holden 253 4.2L Blue 4148cc V8 OHV 16V Carb
  • Chevrolet 383 6261cc V8 OHV 16V Carb Lead
  • Chevrolet RCWG 350 Vortec LM1 5734cc V8 OHV 16V
  • Chrysler 318 5.2L Magnum 5200cc V8 OHV 16V EFI ULP
Notes:
  • Type: Flat (Case Hardened)
  • Thickness: 0.060"
  • Outer Diameter: 1.500"
  • Inner Diameter: 0.645"