ENGINE PRO  |  SKU: 43SS9045-065  |  Barcode: 846163117465
New arrival
Ring Set - Performance STEEL NITRIDED RINGS 4.000 43SS9045-065 - ENGINE PRO
Sign up for exclusive offers.
Fitment:
  • Holden 6.2L LS3 6162cc 317 325kw V8 OHV 16V
Notes:
  • Top Ring Type: Steel Nitrided
  • Std Bore Size: 4.000" LS3 = 4.065"
  • Size / Over Size: 0.065" LS3 = STD
  • Top Ring Width: 1.2mm Steel Nitrided
  • 2nd Ring Width: 1.2mm Napier
  • Oil Ring Width: 3.0mm