HASTINGS  |  SKU: 2M5304-STD  |  Barcode: 75538236757
New arrival
Ring Set MERCEDES BENZ M272 2M5304-STD - HASTINGS
Sign up for exclusive offers.
Fitment:
  • Mercedes-Benz M272.960 3498cc V6 DOHC 24V VCT EFI
  • Mercedes-Benz M272.963 3498cc V6 DOHC 24V VCT EFI
  • Mercedes-Benz M272.964 3498cc V6 DOHC 24V VCT EFI
  • Mercedes-Benz M272.965 3498cc V6 DOHC 24V VCT EFI
  • Mercedes-Benz M272.966 3498cc V6 DOHC 24V VCT EFI
  • Mercedes-Benz M272.967 3498cc V6 DOHC 24V VCT EFI
  • Mercedes-Benz M272.968 3498cc V6 DOHC 24V VCT EFI
  • Mercedes-Benz M272.969 3498cc V6 DOHC 24V VCT EFI
  • Mercedes-Benz M272.980 3498cc V6 DOHC 24V VCT D/I
  • Mercedes-Benz M272.988 3498cc V6 DOHC 24V VCT D/I
Notes:
  • Top Ring Type: Moly
  • Std Bore Size: 93.75mm
  • Size / Over Size: STD
  • Top Ring Width: 1.50mm
  • 2nd Ring Width: 1.75mm
  • Oil Ring Width: 2.50mm