NASON  |  SKU: PKMHA-T3000-STD  |  Barcode: 9320833205344
New arrival
Piston & Ring Set MAZDA HA OHC DIESEL PKMHA-T3000-STD - NASON
Sign up for exclusive offers.
Fitment:
  • Mazda HA 2978cc 4 Cyl OHV 8V Diesel
Notes:
  • Piston Set: 4 x Pistons, Pins & Rings
  • Std Bore Size: 95.00mm
  • Size: STD
  • Head Type: Flat Top
  • Piston Type: Cast
  • Length: 100.70mm
  • Comp Height: 53.70mm - 2.00mm
  • Pin Size: 30.00mm x 79.00mm
  • Pin Type: Full Floating
  • Skirt Coating: No
  • Piston to Bore: See Label on Box
  • Top Ring Width: 2.38mm
  • 2nd Ring Width: 2.38mm
  • Oil Ring Width: 4.76mm