TOPLINE  |  SKU: 4PR1501-0.50  |  Barcode: 9320833380805
New arrival
Piston & Ring Set HYUNDAI G4FJ 4PR1501-0.50 - TOPLINE
Sign up for exclusive offers.
Fitment:
  • Hyundai G4FJ 1591cc 4 Cyl DOHC 16V VVT DI Turbo
Notes:
  • Piston Set: 1 x Piston & Rings
  • Std Bore Size: 77.00mm
  • Size: 0.50mM / .020"
  • Head Type: Dish Top With 4 Valve Reliefs
  • Piston Type: Cast
  • Length: 45.00mm
  • Comp Height: 27.60mm
  • Pin Size: 20.00mm x 52.00mm
  • Pin Type: Full Floating
  • Skirt Coating: Yes
  • Piston to Bore: See Label on Box
  • Top Ring Width: 1.20mm
  • 2nd Ring Width: 1.50mm
  • Oil Ring Width: 2.00mm