NASON  |  SKU: 6DPR2113-0.50
New arrival
Piston & Ring Kit JEEP EXF DIESEL 6DPR2113-0.50 - NASON
Sign up for exclusive offers.
Fitment:
  • Chrysler Jeep EXF 2987cc V6 DOHC 24V Turbo Diesel
Notes:
  • Piston Set: 6 x Pistons & Ring Kits
  • Std Bore Size: 83.00mm
  • Size: 0.50mm/ 0.020"
  • Head Type: Combustion Bowl With 4 Valve Reliefs
  • Piston Type: Cast
  • Length: TBA mm
  • Comp Height: 46.55mm
  • Combustion Bowl OD: TBA mm (25.5cc)
  • Pin Size: 30.00mm
  • Pin Type: Full Floating
  • Skirt Coating: Yes
  • Piston to Bore: See Label on Box
  • Top Ring Width: 2.00mm
  • 2nd Ring Width: 2.00mm
  • Oil Ring Width: 2.00mm