NASON  |  SKU: 4P1449-0.75  |  Barcode: 9320833315463
New arrival
Piston & Pin Set NISSAN HR16DE 4P1449-0.75 - NASON
Sign up for exclusive offers.
Fitment:
  • Nissan HR16DE 1598cc 4cyl 16V DOHC VVT MPFI ULP
Notes:
  • Piston Set: 4 x Piston & Pins
  • Std Bore Size: 78.00mm
  • Size: 0.75mm / .030"
  • Head Type: Dish Top with 4 Valve Reliefs
  • Piston Type: Cast
  • Length: 49.30mm
  • Comp Height: 28.70mm - 3.60mm
  • Pin Size: 19.00mm x 53.50mm
  • Pin Type: Press Fit
  • Skirt Coating: Yes
  • Piston to Bore: See Label on Box
  • Top Ring Width: 1.20mm
  • 2nd Ring Width: 1.20mm
  • Oil Ring Width: 2.00mm