NASON  |  SKU: 4DP2052-0.50  |  Barcode: 9320833345262
New arrival
Piston & Pin Set MAZDA WE DOHC 16V 4DP2052-0.50 - NASON
Sign up for exclusive offers.
The Piston & Pin Set MAZDA WE DOHC 16V 4DP2052-0.50 - NASON is designed to deliver reliable performance, durability, and long service life. Manufactured to meet high-quality standards, this component ensures a precise fit and dependable operation across a wide range of automotive applications. Whether you're replacing a worn-out part or upgrading your vehicle, this product offers consistent performance and excellent value.
Fitment:
  • Mazda WEAT WEC 2953cc 4 Cyl DOHC 16V Turbo Diesel
Notes:
  • Piston Set: 4 x Pistons & Pins
  • Std Bore Size: 96.00mm
  • Size: 0.50mm / .020"
  • Head Type: Combustion Bowl
  • Piston Type: Cast
  • Length: 86.20mm
  • Comp Height: 51.70mm, -7.50mm, -16.20mm
  • Combustion Bowl OD: 52.00mm
  • Pin Size: 34.00mm x 70.00mm
  • Piston to Bore: See Label on Box
  • Top Ring Width: 2.00mm
  • 2nd Ring Width: 1.50mm
  • Oil Ring Width: 2.00mm