NASON  |  SKU: 4DP2068-0.50  |  Barcode: 9320833359948
New arrival
Piston & Pin Set MAZDA RF SOHC 16V 4DP2068-0.50 - NASON
Sign up for exclusive offers.
The Piston & Pin Set MAZDA RF SOHC 16V 4DP2068-0.50 - NASON is designed to deliver reliable performance, durability, and long service life. Manufactured to meet high-quality standards, this component ensures a precise fit and dependable operation across a wide range of automotive applications. Whether you're replacing a worn-out part or upgrading your vehicle, this product offers consistent performance and excellent value.
Fitment:
  • Mazda RF 1998cc 4 Cyl SOHC 16V Common Rail Turbo
Notes:
  • Piston Set: 4 x Pistons & Pins
  • Std Bore Size: 86.00mm
  • Size: 0.50mm / .020"
  • Head Type: Flat Top With Combustion Bowl
  • Piston Type: Cast
  • Length: 75.80mm
  • Comp Height: 46.80mm, -6.40mm, -15.50mm
  • Combustion Bowl OD: 43.35mm
  • Pin Size: 30.00mm x 68.00mm
  • Piston to Bore: See Label on Box
  • Top Ring Width: 2.00mm
  • 2nd Ring Width: 2.00mm
  • Oil Ring Width: 3.00mm