NASON  |  SKU: 6P1420-0.50  |  Barcode: 9320833311830
New arrival
Piston & Pin Set MAZDA JE-ZE 6P1420-0.50 - NASON
Sign up for exclusive offers.
Fitment:
  • Mazda JE-ZE 2956cc V6 DOHC 24V EFI ULP
Notes:
  • Piston Set: 6 x Piston & Pins
  • Std Bore Size: 90.00mm
  • Size: 0.50mm / .020"
  • Head Type: Dish Top with 3 Valve Reliefs
  • Piston Type: Cast
  • Length: 70.80mm
  • Comp Height: 35.10mm - 2.80mm
  • Pin Size: 23.00mm x 63.00mm
  • Pin Type: Full Floating
  • Skirt Coating: Yes
  • Piston to Bore: See Label on Box
  • Top Ring Width: 1.50mm
  • 2nd Ring Width: 1.50mm
  • Oil Ring Width: 4.00mm