NASON  |  SKU: 4P1297-0.50  |  Barcode: 9320833295963
New arrival
Piston & Pin Set MAZDA FE 12V 4P1297-0.50 - NASON
Sign up for exclusive offers.
The Piston & Pin Set MAZDA FE 12V 4P1297-0.50 - NASON is designed to deliver reliable performance, durability, and long service life. Manufactured to meet high-quality standards, this component ensures a precise fit and dependable operation across a wide range of automotive applications. Whether you're replacing a worn-out part or upgrading your vehicle, this product offers consistent performance and excellent value.
Fitment:
  • Mazda FE 1999cc 4 Cyl SOHC 12V EFI ULP
Notes:
  • Piston Set: 4 x Piston & Pins
  • Std Bore Size: 86.00mm
  • Size: 0.50mm / .020"
  • Head Type: Dish Top with 4 Valve Reliefs
  • Piston Type: Cast
  • Length: 71.10mm
  • Comp Height: 34.60mm - 0.50mm
  • Pin Size: 22.00mm x 67.00mm
  • Pin Type: Press Fit
  • Skirt Coating: No
  • Piston to Bore: See Label on Box
  • Top Ring Width: 1.50mm
  • 2nd Ring Width: 1.50mm
  • Oil Ring Width: 4.00mm