NASON  |  SKU: 4P1035-1.50  |  Barcode: 9320833284035
New arrival
Piston & Pin Set MAZDA E3 SOHC 8V 4P1035-1.50 - NASON
Sign up for exclusive offers.
The Piston & Pin Set MAZDA E3 SOHC 8V 4P1035-1.50 - NASON is designed to deliver reliable performance, durability, and long service life. Manufactured to meet high-quality standards, this component ensures a precise fit and dependable operation across a wide range of automotive applications. Whether you're replacing a worn-out part or upgrading your vehicle, this product offers consistent performance and excellent value.
Fitment:
  • Mazda E3 1297cc 4 Cyl SOHC 8V Carb Lead
Notes:
  • Piston Set: 4 x Piston & Pins
  • Std Bore Size: 77.00mm
  • Size: 1.50mm / .060"
  • Head Type: Dome Top with 1 Valve Relief
  • Piston Type: Cast
  • Length: 61.70mm
  • Comp Height: 29.00mm + 0.80mm
  • Pin Size: 20.00mm x 65.00mm
  • Pin Type: Press Fit
  • Skirt Coating: No
  • Piston to Bore: See Label on Box
  • Top Ring Width: 1.50mm
  • 2nd Ring Width: 2.00mm
  • Oil Ring Width: 4.00mm