NASON  |  SKU: 4P1404-STD  |  Barcode: 9320833309585
New arrival
Piston & Pin Set HYUNDAU G4FA 4P1404-STD - NASON
Sign up for exclusive offers.
Fitment:
  • Hyundai G4FA 1396cc 4 Cyl DOHC 16V VVT EFI ULP
Notes:
  • Piston Set: 4 x Piston & Pins
  • Std Bore Size: 77.00mm
  • Size: Std
  • Head Type: Dome Top with 2 Valve Reliefs
  • Piston Type: Cast
  • Length: 45.30mm
  • Comp Height: 26.90mm + 1.40mm
  • Pin Size: 18.00mm x 52.50mm
  • Pin Type: Press Fit
  • Skirt Coating: Yes
  • Piston to Bore: See Label on Box
  • Top Ring Width: 1.20mm
  • 2nd Ring Width: 1.20mm
  • Oil Ring Width: 2.00mm