NASON  |  SKU: 4P1419-0.50  |  Barcode: 9320833311816
New arrival
Piston & Pin Set HONDA D16Y8 4P1419-0.50 - NASON
Sign up for exclusive offers.
Fitment:
  • Honda D16Y1 4 Cyl 1.6L SOHC 16V Carb ULP
  • Honda D16Y 1.6L 4 Cyl SOHC 16V
  • Honda D16Y4 1.6L 4 Cyl SOHC 16V
  • Honda D16Y5 1.6L 4 Cyl SOHC 16V
  • Honda D16Y6 1.6L 4 Cyl SOHC 16V
  • Honda D16Y7 1.6L 4 Cyl SOHC 16V
  • Honda D16Y8 1.6L 4 Cyl SOHC 16V
Notes:
  • Piston Set: 4 x Piston & Pins
  • Std Bore Size: 75.00mm
  • Size: 0.50mm / .020"
  • Head Type: Dish Top with 4 Valve Reliefs
  • Piston Type: Cast
  • Length: 49.20mm
  • Comp Height: 29.20mm - 2.10mm
  • Pin Size: 19.00mm x 56.00mm
  • Pin Type: Press Fit
  • Skirt Coating: No
  • Piston to Bore: See Label on Box
  • Top Ring Width: 1.00mm
  • 2nd Ring Width: 1.20mm
  • Oil Ring Width: 2.80mm