NASON  |  SKU: 4P1423-0.50  |  Barcode: 9320833311892
New arrival
Piston & Pin Set HONDA D15Z1 4P1423-0.50 - NASON
Sign up for exclusive offers.
Fitment:
  • Honda D15Z1 V-Tec 1494cc 4 Cyl SOHC 16V EFI ULP
Notes:
  • Piston Set: 4 x Piston & Pins
  • Std Bore Size: 75.00mm
  • Size: 0.50mm / .020"
  • Head Type: Dish Top with 4 Valve Reliefs
  • Piston Type: Cast
  • Length: 57.70mm
  • Comp Height: 27.70mm - 7.32mm
  • Pin Size: 19.00mm x 56.00mm
  • Pin Type: Press Fit
  • Skirt Coating: No
  • Piston to Bore: See Label on Box
  • Top Ring Width: 1.00mm
  • 2nd Ring Width: 1.20mm
  • Oil Ring Width: 2.80mm