NASON  |  SKU: 4P1263-0.50  |  Barcode: 9320833293808
New arrival
Piston & Pin Set HONDA D15B 4P1263-0.50 - NASON
Sign up for exclusive offers.
Fitment:
  • Honda D15B 1.5L 4 Cyl SOHC 16V
  • Honda D15B3 1.5L 4 Cyl SOHC 16V
  • Honda D15B4 1.5L 4 Cyl SOHC 16V
  • Honda D15B7 1.5L 4 Cyl SOHC 16V
Notes:
  • Piston Set: 4 x Piston & Pins
  • Std Bore Size: 75.00mm
  • Size: 0.50mm / .020"
  • Head Type: Flat Top with 4 Vale Reliefs
  • Piston Type: Cast
  • Length: 60.80mm
  • Comp Height: 30.70mm
  • Pin Size: 19.00mm x 56.00mm
  • Pin Type: Press Fit
  • Skirt Coating: No
  • Piston to Bore: See Label on Box
  • Top Ring Width: 1.20mm
  • 2nd Ring Width: 1.50mm
  • Oil Ring Width: 2.80mm