NASON  |  SKU: 4DP2049-0.50  |  Barcode: 9320833345187
New arrival
Piston & Pin Set FORD 2.4L TRANSIT 4DP2049-0.50 - NASON
Sign up for exclusive offers.
Fitment:
  • Ford D2FA Duratorq 2.4L 4Cyl DOHC 16V T/Diesel
  • Ford D4FA Duratorq 2.4L 4 Cyl DOHC 16 T/Diesel
  • Ford D0FA DOFA Duratorq 2.4L 4 Cyl DOHC 16 T/Diese
  • Ford FXFA Duratorq 2.4L 4 Cyl DOHC 16V T/Diesel
  • Ford H9FA Duratorq 2.4L 4 Cyl DOHC 16V C/Rail Turb
  • Ford H9FB Duratorq 2.4L 4 Cyl DOHC 16V C/Rail Turb
Notes:
  • Piston Set: 4 x Pistons & Pins
  • Std Bore Size: 89.90mm
  • Size: 0.50mm / .020"
  • Head Type: Flat Top With Combustion Bowl
  • Piston Type: Cast
  • Length: 80.40mm
  • Comp Height: 53.50mm, -6.00mm, -16.30mm
  • Combustion Bowl OD: 49.00mm
  • Pin Size: 32.00mm x 71.00mm
  • Piston to Bore: See Label on Box
  • Top Ring Width: 2.00mm
  • 2nd Ring Width: 2.00mm
  • Oil Ring Width: 2.00mm