SPEED PRO  |  SKU: 8P1113-1.50  |  Barcode: 9320833289214
New arrival
Piston & Pin Set CHRYSLER 360 FLAT TOP 8P1113-1.50 - SPEED PRO
Sign up for exclusive offers.
Fitment:
  • Chrysler 360 5898cc V8 OHV 16V Carb Lead
Notes:
  • Piston Set: 8 x Piston & Pins
  • Std Bore Size: 4.000"
  • Size: 1.50mm / .060"
  • Head Type: Flat Top with 4 Valve Reliefs
  • Piston Type: Cast Hypereutectic
  • Length: 3.16"
  • Comp Height: 1.637"
  • Pin Size: .9842" x 2.995"