CLEVITE  |  SKU: 5MS429H-010  |  Barcode: 9320833316422
New arrival
Main Bearing Set-Performance CHEV S/B SMALL JOURNAL 5MS429H-010 - CLEVITE PERFORMANCE
Sign up for exclusive offers.
Fitment:
  • Chevrolet 265/4.3-S 4350cc V8 OHV 16V Carb Lead
  • Chevrolet 283 4638cc V8 OHV 16V Carb Lead
  • Chevrolet 302 4944cc V8 OHV 16V Carb Lead
  • Chevrolet 327 5359cc V8 OHV 16V Carb Lead
Notes:
  • Material: H Series (Trimetal)
  • Poistion: 1, 2, 3, 4
  • Std Shaft Diam: 2.2983"/2.2993"
  • Oil Clearance: 0.0004"/0.0030"
  • Maximum Wall: 0.0954"
  • Housing Bore: 2.4906"/2.4916"
  • Max Length: 0.8070"
  • Position: 5
  • Std Shaft Diam: 2.2978"/2.2988"
  • Oil Clearance: 0.0010"/0.0036"
  • Maximum Wall: 0.0954"
  • Housing Bore: 2.4906"/2.4906"
  • Max Length: 1.7180" (Flanged)