POWERBOND  |  SKU: PB1160-SS  |  Barcode: 9317010711576
New arrival
Harmonic Balancer-Performance CHEV SMALL BLOCK 1.60 BORE PB1160-SS - POWERBOND RACE
Sign up for exclusive offers.
Fitment:
  • Chevrolet 283 4638cc V8 OHV 16V Carb Lead
  • Chevrolet 302 4944cc V8 OHV 16V Carb Lead
  • Chevrolet 305 5004cc V8 OHV 16V Carb Lead
  • Chevrolet 307 5027cc V8 OHV 16V Carb Lead
  • Chevrolet 327 5359cc V8 OHV 16V Carb Lead
  • Chevrolet 350 5736cc V8 OHV 16V Carb Lead
Notes:
  • 6 1/4" Diameter B/B Snout
  • Nose Diameter : 2.331in (59.21mm)
  • Crank Bore : 1.583in (40.21mm)