EAGLE  |  SKU: SIR5090FP  |  Barcode: 793348068206
New arrival
Conrod - I Beam CON ROD FORD 302 WIND 5.090 SIR5090FP - EAGLE
Sign up for exclusive offers.
Fitment:
  • Ford 289 Windsor 4730cc V8 OHV 16V Carb Lead
  • Ford 302 Windsor 4944cc V8 OHV 16V Carb Lead
  • Ford 5.0L Windsor EFI 302ci 4944cc V8 OHV 16V ULP
Notes:
  • Type: I-Beam 5140 Recommended up to 500HP
  • Rod Length: 5.090"
  • Rod Journal: 2.123"
  • Big End Housing Bore: 2.239"
  • Big End Width: 0.831"
  • Wrist Pin: .912"
  • Wrist Pin End Width: 1.060"