EAGLE  |  SKU: CRS5400S3D2000  |  Barcode: 793348027005
New arrival
Conrod - H Beam CON ROD FORD 302 WIND 5.400 CRS5400S3D2000 - EAGLE
Sign up for exclusive offers.
Fitment:
  • Ford 289 Windsor 4730cc V8 OHV 16V Carb Lead
  • Ford 302 Windsor 4944cc V8 OHV 16V Carb Lead
  • Ford 5.0L Windsor EFI 302ci 4944cc V8 OHV 16V ULP
Notes:
  • Type: H-Beam 4340 Recommended up to 1200HP
  • Rod Length: 5.400"
  • Rod Journal: 2.123"
  • Big End Housing Bore: 2.239"
  • Big End Width: 0.831"
  • Wrist Pin: .927"
  • Wrist Pin End Width: 1.060"