EAGLE  |  SKU: CRS61353D2000  |  Barcode: 793348043005
New arrival
Conrod - H Beam CON ROD CHEV 454 6.135 CRS61353D2000 - EAGLE
Sign up for exclusive offers.
Fitment:
  • Chevrolet 396 6506cc V8 OHV 16V Carb Lead
  • Chevrolet 402 6607cc V8 OHV 16V Carb Lead
  • Chevrolet 427 7016cc V8 OHV 16V Carb Lead
  • Chevrolet 454 7449cc V8 OHV 16V Carb Lead
  • Chevrolet 502 8214cc V8 OHV 16V Carb EFI Lead ULP
Notes:
  • Type: H-Beam 4340 Recommended up to 1300HP
  • Rod Length: 6.135"
  • Rod Journal: 2.200"
  • Big End Housing Bore: 2.325"
  • Big End Width: 0.990"
  • Wrist Pin: .990"
  • Wrist Pin End Width: 1.125"